Školica sporta za devojčice i dečake dve godine radi u Sevojnu!

KK “Sevojno” sa prijateljima obezbedilo paketiće za decu!
December 26, 2019
KK”Sevojno”učesnik 20.međunarodnog festivala “Rajko Žižić”
January 20, 2020

Školica sporta za devojčice i dečake dve godine radi u Sevojnu!

Dve godine je prošlo  od počeka sa radom školice sporta u Sevojnu. Trenutno u školici se nalazi dvadesetoro dece uzrasta od četiri do osam godina. Deca uz pomoć trenera sprovode plan i program na treninzima tri puta nedeljno po 60 min.

Treninzi  su usmereni na razvoj motoričkih sposobnosti dece, njihove koordinacije, agilnosti, okretnosti, ravnoteže, osećaja položaja u prostoru kao i pozitivnih psihološko-socijoloških karakteristika.

Deca se kroz nas program uče pravilnom držanju tela, hodanju, trčanju,  i svim drugim prirodnim oblicima kretanja, a sve to kroz vežbe i igrice prilagođene uzrastu, poligone, štafetne igre i zabavu.

Takodje jedan od osnovnih zadataka školice je stvaranje interesovanja i ljubavi prema zdravom životu i sportu.

Deci su potrebne vežbe da se pravilno razvijaju i steknu samopouzdanje. Današnji tempo života je veoma brz i bazične vežbe nisu deo njega. Deca sve više vremena provode igrajuci igrice i gledajući televizor, što je jedan od osnovnih i potencijalnih uzroka za nastajanje različitih vrsta deformiteta i gojaznosti. Danas svako treće dete ima problema sa lokomotornim sistemom (ravna stopala, deformiteti kičmenog stuba, deformiteti grudnog koša i prekomerna težina) što je posledica pasivnog načina života. Neaktivnost sa sobom povlači i još niz drugih problema, kao što je problem sa koncentracijom.

Školica sporta svoj program i rad bazira na najnovijim naučnim saznanjima iz oblasti zdravstvene preventive, sporta, pedagoške prakse i metodike sportskog časa.

Aktivna deca su zdrava deca!!!

Aktivnosti koje se sprovode u školici sporta

• Vežbe za oblikovanje tela sa i bez rekvizita
  • Vežbe za jačanje mišića leđa i trbuha
  • Vežbe za pravilno hodanje i trčanje – razne atletske aktivnosti
  • Poligoni
  • Sportske igre sa i bez lopte
  • Aktivnosti se najvećom merom baziraju na prirodnim oblicima kretanja u koje spadaju trčanje, puzanje, hodanje, bacanje i hvatanje rekvizita, penjanje, guranje, preskakanje…. i koje se izvode u cilju postepenog usvajanja više zahtevnih i složenijih oblika kretanja.

Ciljevi Školice Sporta

• Pravilan razvoj dece kroz igru, sport, muziku.
  • Prevencija posturalnih deformiteta, koji se sve učestalije javljaju kod dece (skolioza, lordoza, kifoza, X i O noge, ravna i izdubljena stopala).
  • Smanjenje rizika od pojave gojaznosti kod dece i poremećaja koji je prate (hipertenzija, dijabetes…).
  • Preventiva od deformiteta kičme nogu i stopala. Rana dijagnostika.
  • Unapređenje zdravlja dece.
  • Razvoj motoričkih sposobnosti.
  • Razvoj intelektualnih sposobnosti.
  • Otkrivanje, vođenje i praćenje talentovane dece.
  • Sociološki razvoj dece.
  • Poboljšanje emotivnog i psihološkog stanja dece.
  • Stvaranje punovredne, sposobne, zdrave ličnosti deteta.
  • Unapređenje pedagoškog rada sa decom.
  • Razvoj interesovanja i ljubavi prema sportu
  •  U periodu odrastanja deteta, jedna od najvaznijih stvari koja utice na pravilan razvoj jeste postovanje senzitivnih perioda i kriticnih faza u kojima se razvijaju odredjene motoricke sposobnosti. Ukoliko dodje do zanemarivanja, odnosno ako odredjena motoricke sposobnosti nisu sprovodjene u senzitivnim periodima, one se vise ne mogu nadoknaditi i u buducem sportskom razvoju se ne moze dostici maksimum uspeha. Gipkost, brzina reakcije, koordinacija, ravnoteza, agilnost su samo neke od motorickih sposobnosti koje je potrebno razvijati u najmladjim uzrastima ukoliko mislimo da strategija dugorocnog sportskog razvoja bude uspesno zapoceta.